Logo

EXPROOF

Ex proof Nedir ?

Exproof kelime anlamı explosion proof tan gelmektedir yani patlamaya karşı korumalı demektir. Ex proof patlama tehlikesi bulunan bölgelerde kullanılan özel ekipmanlı elektrik malzemeleridir. Kısaca açıklamak gerekirse doğalgaz rafineleri,kazan daireleri, petrol rafineleri, madenler ve benzeri gibi bölgelerde patlamaya karşı önlem almak için exproof malzemler kullanılır ex proof malzemlerin bir çok özelliği bir çok koruma sınıfları vardır ex proof armatürlerin veya panoların en önemli özelliği alev sızdırmaz ,ark ve kıvılcım atmaz olması mümkün mertebe ortamdaki patlama olasılığını en aza indirmeye çalışmaktır.
Günümüzde bir çok insan ex proof ne anlama geldiğini bilememekte ve ne tür aletler olduğu hakkında fikir sahibi olmamaktadır yapılan araştırmalara göre genellikle tüketiciler ex proof nedir, ex proof aydınlatma fiyatları nedir veya ex proof floresan aydınlatma nedir diye internet üzerinden aramalar yapmaktadır.

Ex proof Zone Bilgisi nedir ? Hangi Bölgeler Zone Sınıfına Girer ?

Exproof en önemli detayı zone bilgisidir hangi bölgede ne tür armatür veya pano kullanmanız gerektiğini bulunan ortamın zone bilgisi belirler. Gaz ve Toz bölgesi olarak zone bölgesi 2’ye ayrılır.
GAZ için Zone bölgeler halinde 3’e ayrılır. Bunlar Zone-0 Zone-1 Zone-2 dir.
Toz için Zone bölgeler halinde 3’e ayrılır.Bunlar Zone-20 Zone-21 Zone-22 dir.

 • Zone-0 : Literatürde zone-0 bölgesi mevcuttur. Patlama tehlikesinin en yüksek olduğu bölge olarak geçer fakat ne Türkiye’de nede Avrupa’da zone 0 armatür ve pano üretimi bulunmaktadır genellikle zone-0 sayılan bölgelere de Zone-1 ürünler kullanılmaktadır. Tanım olarak karşılamak gerekirse gaz veya buharın aktif olarak sürekli dolaştığı bölgeler zone-0 girmektedir.
 • Zone-1: Patlama tehlikesinin çok yüksek olduğu bölgelerde kullanılan malzemelerdir. Örnek vermek gerekirse madenler, rafineler, doğalgaz dolum istasyonları, kimyasal malzeme depolama alanları ve benzeri gibi bir çok bölge zone-1 kısmına girmektedir. Bakım onarım işleri veya sızıntılarda tehlike yarata bilecek ortam denebilir.
 • Zone-2 : Ortamda Gaz ve buhar gibi patlama tehlikesinin bulunduğu fakat zone-1 kadar tehlikeli olmayan bölgeler zone-2 sınıfına girmektedir. Genel amaç ortamda ark ve kıvılcım çıkmadan ortamda oluşa bilecek patlamayı önlemektir zone-1 göre patlama riski daha düşüktür.
 • Zone-20: Sürekli olarak elektrik malzemelerinin toz ile temas ettiği bölgeler Zone-20 bölgesidir. Bu sebep ile patlama tehlikesinin en yüksek olduğu bölge zone-20 bölgesine girer.
 • Zone-21: Zone 20′ ye göre patlama tehlikesinin az olduğu fakat ortamda bulunan tozun bakım onarım işleri veya sızıntılarda tehlike yarata bilecek ortamlar Zone 21 girmektedir.
 • Zone-22: Ortamda toz ve parlayıcı gibi malzemelerin patlama tehlikesinin oluşturduğu fakat zone-21 kadar tehlikeli olmayan böğeler Zone-22 sınıfına girmektedir. Genel amaç ortamda ark ve kıvılcım çıkmadan ortamda oluşa bilecek patlamayı önlemektir zone-21 göre patlama riski daha düşüktür.
 • Zone bölgelerinde Toz D harfi ile Gazlar ise G harfi ile sembolize edilir.

Zone bölgelerinde Toz D harfi ile Gazlar ise G harfi ile sembolize edilir.

 • (d ) Alev sızdırmaz koruma
 • (e ) artırılmış emniyet
 • (p) basınçlı tip koruma
 • (q ) kumlu koruma
 • (o) yağlı koruma
 • (m) döküm koruma
 • (n) ark çıkarmaz
 • (s) özel tip ürünler
 • (Ex-td) toz geçirmez koruma
 • (i) kendinden emniyetli (kitli) koruma

Ex proof alanında sertifikalar nelerdir ?

Exproof alanında iki önemli sertifika vardır. Bu sertifikalar ATEX ve IEC sertifikasıdır.

ATEX NEDİR ?

Atex ” Atmosphere Exposible” kısaltmasında gelmektedir. Atex 1996 yılında resmi olmayan bir standart olarak kullanılırken. 2003 yılından itibaren patlayıcı (exproof) ortamlarda kullanılmak üzere üretilen ve satılan tüm ürünlerin Atex kabulü görmüş ve sembolünü taşıması zorunluluğu getirilmiştir. 1 temmuz 2003 tarihi ile Avrupa ülkelerinde tek bir standart olarak kullanılmaya başlanmıştır.

IEC NEDİR ?

(The Internatıonal Electrotechnical Comission ) yani uluslararası elektro teknik komisyonu anlamına gelmektedir. Atex sertifikasına nazaran daha kapsamlı olan bu sertifika tüm dünyada geçerliliği olan sertifikadır.
Bilinçli bir tüketicinin denetimlerde problem yaşamaması için dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan birisi sertifikaların güncel olmasıdır. Tüketici alacağı ex proof armatür, exproof projektör, exproof pano, exproof anahtar ve benzeri gibi ürünlerinin sertifikasının nereden alındığını ve kaç yıl geçerliliği olduğunu kontrol etmek zorundadır.

BİR ÜRÜNÜN EX PROOF OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ ?

Ürünün ex proof olduğunu anlamanın en basit yollarından biri ürünün üzerinde bulunan ex ibaresidir. Ex ibaresinin yanı sıra her ex proof ürünün bir sertifikası olmak zorundadır. Sorgulatılmış bir belgenin üzerinde bulunan atex kodu armatür veya kullanılan başka bir ex proof ürünün üzerinde yazmak zorundadır.

EX PROOF ARMATÜRLER HAKKINDA GENEL BİLGİ

EX PROOF ARMATÜR FİYATLARI

Ex proof armatür fiyatları arasındaki farklar sıkça sorulmaktadır. Ex proof armatür fiyatları kullanılan bölgelere göre farklılık göstermektedir. Zone-2 Bölgesi için satılan armatürler uygun bulunurken Zone-1 bölgesi için verilen tekliflerde Zone-2 göre çok pahalı bulunmaktadır. Aslında bunun sebebi Zone bölgeleri arasında oluşan ciddi patlama riskinin yüksek olması. Ex proof armatür olarak ele aldığımız bu konu aslında ex proof alanında tüm ürünler için geçerlidir. Ex proof armatür fiyatları sorulurken en çok sorulan sorulardan biriside Zone-0 armatürler dir. Zone-0 litaretürde var olan fakat ne Avrupa’da ne de Türkiye’de üretimi olmayan bölgedir. Genellikle Zone-0 olan bölgeler için Zone-1 Exproof armatürler verilmektedir.

EXPROOF ARMATÜR İSTANBUL

İstanbul şehrinde bulunan büyük sanayi kuruluşlarının genellikle ex proof ürün ve armatürleri kullanmaktadır. Denetimlerin yoğun olduğu bu şehirde bir çok fabrika denetlenmektedir. Bu sebepten dolayı en yüksek ex proof ürün kullanan şehirler arasında birinci sırada İstanbul bulunmaktadır.

EXPROOF ARMATÜR İZMİR

İstabul şehrinden sonra en fazla denetim geçiren ve denetlenme sonucunda ex proof armatür yani diğer bir söz ile ex proof ürün kullanan şehir İzmirdir. İzmir en değerli kılan başlıca etkenlerden biriside TÜPRAŞ ve PETKİM gibi büyük kuruluşlarının en büyük işlemelerinin İzmir’de bulunmasıdır. Ex proof ürünün Türkiye için başlangıç yeri TÜPRAŞ olduğu için en çok ürün kullanılan bölgeler arasında ikinci sırada yer almaktadır.

EXPROOF ARMATÜR ANKARA

İstanbul ve İzmir’den sonra en çok Exproof armatür kullanılan şehir Ankaradır. Başkent 3. sırada yer almasında ki en büyük etken TAİ, Roketsan, Makine Kimya, Aselsan, Havelsan gibi büyük kuruluşlarının Ankara bölgesinde yer almasıdır. Bu tip firmalarda bir çok patlayıcı ortam oluşmasından dolayı bir çok ex proof ürün ve ex proof armatür kullanmasından sebep Ankara ex proof sektöründe kendisine üçüncü sıradan yer bulmuştur.
Exproof alanında bu 3 büyük şehir çok büyük rol oynamaktadır. Yeni yeni yapılan denetimler ile Türkiye içinde bulunan tüm şehirlerde exproof armatür veya exproof ürünler hakkında insanlar daha çok bilgi sahibi olmaya başlamış ve mevcut sistemlerini exproof armatür ve ürünler ile değiştirmeye başlamıştır.

YUKARI